Tegoroczna akcja trwa od 1 do 30 czerwca 2024 r.
Jest to już 10 edycja organizowana przez Niemiecki Instytut Wina!
Na naszych Gości czeka mnóstwo butelek dobrego niemieckiego Rieslinga, mini degustacja,
rabaty na zakup wina oraz gadżety winiarskie!
Jest to promocja Rieslinga, organizowana corocznie przez Niemiecki Instytut Wina. Restauratorzy, hotelarze, wine bary, importerzy oraz sklepy specjalistyczne łączą siły aby pokazać jak wspaniały jest smak niemieckiego Rieslinga.
Celem "Riesling Weeks" jest podniesienie świadomości koneserów o walorach smakowych niemieckiego Rieslinga oraz pokazanie dużych możliwości łączenia go z różnymi potrawami.
Jako Laureat III miejsca w konkursie na najlepszą promocję niemieckiego Rieslinga podczas akcji Tygodnie Rieslinga 2021, Laureat I miejsca w 2017 roku oraz Laureat II miejsca w 2016 roku w kategorii restauracje i winoteki gorąco zachęcamy do wspólnego uczestnictwa w kolejnej edycji.
Przedstawiamy hasło promocyjne stworzone przez laureatkę naszego konkursu, Panią Weronikę Karch: "Jest takie miejsce, gdzie Rieslinga czuć smak. Możesz być pewien, że wrócisz tu nie raz. To Willa Odkrywców w sercu Karkonoszy - oaza spokoju, wina i rozkoszy!"
Czyli o tym, o czym można w nieskończoność, ponieważ to szczep o wybitnych możliwościach. Pochodzący znad Renu, zagościł w winnicach i na stołach całego świata. Uprawia się go w Niemczech, północnych Włoszech, w Australii i Nowej Zelandii, a także w Chile. Z tej wszechstronnej odmiany można zrobić wino wytrawne i ostre jak pilnik, a można pozwolić gronom dojrzeć na krzakach, a nawet przemarznąć i zrobić wino o konsystencji i smaku jakiegoś eliksiru, którego wypić więcej niż naparstek byłoby grzechem i rozpustą.
Bardzo różnie, ale zawsze zachowuje swój specyficzny charakter. Cechuje go wysoka kwasowość, skłonność do aromatów cytrusowych (choć i wiele innych owoców często odnajdziemy w bukiecie, zarówno tych swojskich, jak brzoskwinie, jabłka, śliwki czy nawet truskawki, jak i egzotycznych) i częsta nuta mineralna (przy czym zupełnie inaczej smakuje riesling uprawiany na glebie łupkowej, a inaczej na glebie wapiennej). Choć zdarzają się rieslingi przekraczające 14%, to jednak na ogół daje wina o niskiej zawartości alkoholu. Zazwyczaj występuje solo, bez domieszek innych szczepów, a fermentacja prowadzona jest w kadziach stalowych lub starych beczkach – nowej beczki dla rieslinga praktycznie się nie używa, by nie naruszyć świeżego bukietu, stanowiącego naczelną cechę tej odmiany.
Zwykle jest delikatniejszy niż z innych regionów Niemiec, czy Austrii, a już na pewno niż rasowy riesling alzacki. Kabinett to ten, który powstał z gron zbieranych w pierwszej kolejności, zwykle lekki i wytrawny. Spätlese to taki, który powstał z gron później zbieranych. Bywa wytrawny, bardziej bogaty, o ciemniejszym złotawym kolorze, ale może mieć też sporo cukru resztkowego (tu trzeba uważnie czytać etykietę). Wszystkie pozostałe jakościowe wina niemieckie, czyli auslese (zbiory wyselekcjonowanych bardzo dojrzałych gron), beerenauslese (porażone szlachetna pleśnią lub bardzo dojrzałe), trockenbeerenauslese (porażone szlachetna pleśnią), eiswein (przemrożone) – to już słodkie wina , a im dalej w las, tym bardziej wytrawne. Podobnie jest z rieslingami austriackimi. Ale za to zupełnie inne są alzackie – jeśli wytrawne, to niemal ostre jak pilnik, jeśli słodkie, to jak nektar. Włoskie rieslingi z Lombardii (apelacja Oltrepò Pavese) to raczej bardziej owocowe, krągłe egzemplarze. Dojrzałe, oleiste i zdecydowanie bardziej napakowane owocami egzotycznymi są rieslingi z Australii.
Ponieważ wina z tej odmiany mogą być zarówno całkiem wytrawne, jak i całkiem słodkie, gama potraw jest bardzo szeroka. Można powiedzieć, że nie ma takiego białego wina, którego nie dałoby się zastąpić jakimś rieslingiem. Wytrawne rieslingi sprawdzą się do ryb i owoców morza, ale także do kwaśnych dań z kapusty. Zarówno warzywa (szparagi) jak i drób (coq au riesling – klasyczne danie alzackie) to idealni partnerzy rieslingów. Wina z odrobiną cukru doskonale uzupełnią mocno przyprawione i pikantne dania kuchni orientalnych. Słodkie mogą towarzyszyć deserom: świetnie sprawdzają się do ciast z owocami.
Z miłości do Rieslinga prezentujemy Państwu nasz pierwszy film, który powstał w ramach akcji promocyjnej „Riesling Weeks”. Warto go obejrzeć - z muzyką i do końca...